97-300 Piotrków Trybunalski ul. Dąbrowskiego 13

tel/fax (044) 649 65 66; (044) 649 54 79

e-mail: biuro@wodn.piotrkow.pl

numer konta 58 1240 3116 1111 0000 3503 5763

20 września w sali konferencyjnej  Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi odbyło się FORUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO, którego organizatorami były Wojewódzkie Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Zgierzu i Sieradzu. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowymi patronatami Marszałka Województwa Łódzkiego, Ośrodka Rozwoju Edukacji i Instytutu Badań Edukacyjnych.

W Forum uczestniczyli dyrektorzy szkół zawodowych z Łodzi i województwa łódzkiego, kierownicy szkolenia praktycznego, nauczyciele prowadzący doradztwo zawodowe oraz nauczyciele kształcenia zawodowego.

Po uroczystym otwarciu Forum wystąpili prelegenci z MEN,  IBE oraz Wojewódzkich Ośrodków Doskonalenia (jedną z prelegentek była konsultantka z naszego Ośrodka).

Było to niezwykle ciekawe spotkanie, podczas którego poruszano istotne kwestie związane z kształceniem zawodowym i doradztwem zawodowym, a także przedstawiono kierunki doskonalenia kadry kierowniczej szkół kształcących w zawodach i nauczycieli kształcenia zawodowego.

 

 

 

STRASZNY DWÓR – REAKTYWACJA – OTWARTY POKÓJ ZAGADEK

19 i 20 września w WODN w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się symulacja zajęć z wykorzystaniem pokoju zagadek dla nauczycieli oraz uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych: Straszny Dwór – Reaktywacja – otwarty pokój zagadek”.

W Moniuszkowskim pokoju zagadek znalazło się 13 drużyn z 8 szkół podstawowych 2 dwóch szkół ponadpodstawowych. Uczniowie i nauczyciele musieli zmierzyć się z zagadkami, wyzwaniami i zadaniami dotyczącymi życia i twórczości Stanisława Moniuszki. Wszystkie drużyny wykazały się wiedzą na temat kompozytora, ale także refleksem, umiejętnością koncentracji i pracy w grupie, spostrzegawczością i pomysłowością, co pozwoliło im wydostać się z pokoju zagadek w wyznaczonym czasie. Podczas całej gry uczniowie musieli skompletować Moniuszkowskie puzzle, które umożliwiło im otwarcie kufra z finałową niespodzianką – pakietami startowymi dla szkół, sfinansowanymi przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, które zawierały gadżety niezbędne do samodzielnego przygotowania pokoju zagadek. Bardzo dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za udział w tej symulacji zajęć z wykorzystaniem pokoju zagadek i za zaangażowanie, kreatywność, mnóstwo śmiechu i zdrowej rywalizacji.

18 września w  Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim  odbyły się bezpłatne warsztaty dla nauczycieli „Straszny Dwór – Reaktywacja – otwarty pokój zagadek” – wykorzystanie pokoju zagadek w edukacji przedmiotowej i edukacji kulturalnej”. Warsztaty zostały sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i zrealizowane w ramach działań zaplanowanych przez Urząd Marszałkowski w związku z obchodami Roku Stanisława Moniuszki. Podczas warsztatów nauczyciele znaleźli się w Moniuszkowskim pokoju zagadek, ale także mogli przetestować różne aplikacje i generatory, które są przydatne do tworzenia zadań, wyzwań i zagadek do pokoju zagadek i innych gier edukacyjnych (m.in. tworzyli awatary, paragony, bilety, kody QR, różne szyfry, zadania z luką) oraz wspólnie ułożyli scenariusz pokoju zagadek z „Halką" S. Moniuszki w tle. Uczestnicy warsztatów otrzymali także materiały edukacyjne, które mogą wykorzystać w pracy z uczniami.

11 września w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim odbył się zorganizowany przez  Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim i Miejską Bibliotekę Publiczną w Tomaszowie Mazowieckim wernisaż wystawy poplenerowej„Piękno przyrody pędzlem malowane”. Zaprezentowane na wystawie prace są efektem zorganizowanego przez WODN pleneru malarskiego „Spała 2019”, w którym uczestniczyli nauczyciele z powiatu piotrkowskiego, tomaszowskiego, radomszczańskiego, bełchatowskiego i opoczyńskiego. Te niezwykłe prace, będące próbą utrwalenia piękna przyrody i spalskich zabytków można będzie oglądać w MCK-u do 30 września. Serdecznie zapraszamy!