97-300 Piotrków Trybunalski ul. Dąbrowskiego 13

tel/fax (044) 649 65 66; (044) 649 54 79

e-mail: biuro@wodn.piotrkow.pl

numer konta 58 1240 3116 1111 0000 3503 5763

17 grudnia w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim został zorganizowany przez dwie konsultantki bożonarodzeniowy escape room zatytułowany: "Świąt nie będzie?- bożonarodzeniowy pokój zagadek". Była to doskonała okazja do tego, aby po raz kolejny przetestować tę metodę pracy z uczniami, ale także to wydarzenie wprowadziło świąteczny klimat i nastrój. Uczestnicy tej gry zamknięci w pokoju zagadek musieli rozwiązać łamigłówki wymagające zdolności dedukcyjnych, spostrzegawczości i znajomości tradycji świątecznych. Musieli także wykonać zadania z listy, którą zostawił dla nich św. Mikołaj – śpiewali na głosy kolędę, robili dekoracje na choinkę, przygotowali sałatkę śledziową, dekorowali pierniczki i robili dla siebie nawzajem prezenty. Dzięki fantastycznej współpracy wszystkim udało się zmieścić w wyznaczonym czasie i zdobyć klucz do wolności. Zdecydowanie polecamy tę metodę pracy z uczniami i taki sposób wprowadzenia klimatu świątecznego w szkole, w pracy, a nawet w domu.

W dniu 11 grudnia 2018 roku, w WODN w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się seminarium europejskie poświęcone realizacji projektów Szkolnych Klubów i działań podejmowanych w szkołach, mających na celu zachęcenie do dzielenia się i docenienia wartości europejskiego dziedzictwa kulturowego jako dobra wspólnego. Organizatorem seminarium była Barbara Śpiewak - konsultant WODN we współpracy z p. Małgorzatą Kociniak z Europe Direct w Piotrkowie Tryb. Ceremonii otwarcia seminarium oraz powitania uczestników i gości dokonał p.o. dyrektora WODN p. Witold Stawski.

Podczas seminarium efekty swoich działań zaprezentowali uczniowie z wymienionych niżej szkół: Szkoły Podstawowej w Przedborzu, Szkoły Podstawowej w Łękach Szlacheckich, Gimnazjum w Tomawie. Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku, Szkoły Podstawowej w Wielgomłynach, Szkoły Podstawowej w Stobiecku Szlacheckim, III Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie Trybunalskim.

W swoich projektach uczniowie uwzględnili tematykę związaną z dziedzictwem regionalnym, wielokulturowością miejsc, w których mieszkają i uczą się, a także ze 100- leciem odzyskania niepodległości przez Polskę z uwzględnieniem twórczości literackiej, poetyckiej i muzycznej oraz strojów z epoki. Były także pieśni patriotyczne i kolędy, wszystko w klimacie minionych czasów. Młodzież z III LO zaprezentowała utwory muzyczne, podkreślając uniwersalność przekazu muzycznego.

Dziedzictwo regionu przedborskiego można było nie tylko poznać, ale i posmakować, gdyż uczniowie przywieźli kugiel - potrawę regionalną, która jest dziedzictwem kulturowym ludności żydowskiej, w minionych czasach zamieszkującej w Przedborzu.

Dzięki udziałowi w spotkaniu uczniowie mogli wypromować swoją szkołę, podzielić się doświadczeniami, ale także wystąpić na szerszym forum. 

W seminarium uczestniczył twórca z Żarnowicy Małej Pan Leszek Bogusławski, który kultywuje tradycje rodzinne, tworząc wyroby artystyczne z materiałów naturalnych (ze sznurka, orzechów itp.). Uczestnicy podjęli próbę dziergania z użyciem sznurka, świetnie się przy tym bawiąc. Gościem specjalnym był p. Jan Makrocki z Unii Europejskich Federalistów współpracujący od wielu lat z WODN w Piotrkowie Trybunalskim.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali aniołki wykonane przez p. Leszka Bogusławskiego, zabrali maleńką cząstkę dziedzictwa kulturowego do swoich domów. Na zakończenie wszyscy uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście spotkali się przy herbatce i słodkim poczęstunku, dzieląc się wrażeniami.