97-300 Piotrków Trybunalski ul. Dąbrowskiego 13

tel/fax (044) 649 65 66; (044) 649 54 79

e-mail: biuro@wodn.piotrkow.pl

numer konta 58 1240 3116 1111 0000 3503 5763

16 maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie odbyła się, organizowana przez nasz Ośrodek i ZSP w Kleszczowie przy wsparciu Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Goethego i wydawnictwa Macmillan, IV Konferencja Metodyczna dla nauczycieli języków obcych. Nauczyciele języka angielskiego uczestniczyli w sesji warsztatowej nt. „TIK-owe pomysły na lekcję języka angielskiego”, którą poprowadziła konsultantka z naszego Ośrodka p. Agnieszka Czarczyk, a dla nauczycieli języka niemieckiego warsztaty nt. „Praca metodą projektu na przykładzie muzyki” prowadził p. Adam Grodek. Przedstawiciele wydawnictwa Macmillan przygotowali dla wszystkich nauczycieli informacje nt. Nowej podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych. Zdecydowanie konferencja cieszyła się zainteresowaniem, gdyż uczestniczyło w niej ok. 50 nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego. Dziękujemy nauczycielom za udział, a naszym partnerom-współorganizatorom za współpracę.

22 i 29 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się kolejne warsztaty poświęcone  Stanisławowi Moniuszce . Organizatorem tych spotkań, które doskonale wpisały się w obchody Roku Stanisława Moniuszki,  był Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Tomaszowie Mazowieckim, a zajęcia prowadziły konsultantki z WODN w Piotrkowie Trybunalskim – Jadwiga Szymczyk i Mirosława Płacheta. Uczestnicy warsztatów dokładnie poznali biografię i twórczość Stanisława Moniuszki, ale także rozwiązywali test wiedzy o kompozytorze i wspólnie śpiewali „Prząśniczkę”. W drugiej części uczniowie wykonywali na tekturowych krosnach oryginalne zakładki do książek z wplecionymi w nie portretami Stanisława Moniuszki. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z tych spotkań.

W dniach 23-27 maja odbył się w Spale organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim XXVIII plener malarski „Piękno przyrody pędzlem malowane”. W plenerze uczestniczyło 20 prawdziwych pasjonatek malarstwa  i innych technik plastycznych  – były to nauczycielki z rejonu objętego działalnością naszego Ośrodka – z Wolborza, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Lgoty Wielkiej, Smardzewic, Wiaderna, Strzelec Małych, Niewiadowa, Poświętnego i Lubochni. W czasie tegorocznego pleneru, oprócz, prowadzonych przez konsultantki z WODN w Piotrkowie Trybunalskim warsztatów malarskich i ekologicznych, które odbywały się w terenie, uczestniczki zapoznały się z różnorodnymi technikami, m. in. witrażu, filcowania na sucho  oraz z techniką acryling pouring. Wszystkie realizowane warsztaty wzbudziły zainteresowanie i zaangażowanie uczestniczek oraz wydobyły z nich prawdziwe pokłady kreatywności. Prace zrealizowane podczas pleneru będzie można oglądać w trakcie wystaw poplenerowych we wrześniu i w październiku w Tomaszowie Mazowieckim oraz w Piotrkowie Trybunalskim. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom tegorocznego pleneru za zaangażowanie i niezwykłą wrażliwość  oraz ekspresję artystyczną.

W dniu 28.05.2019 r. o godz. 12.00 w Centrum Idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Rycerska 3, odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień uczniom gimnazjów i szkół podstawowych, biorących udział w konkursie poświęconym tragicznej w dziejach Polski - historii zbrodni katyńskiej. Już po raz 18. został zorganizowany konkurs adresowany pierwotnie do gimnazjalistów, od roku 2017 także do uczniów szkół podstawowych.

Tegoroczna edycja konkursu adresowana do uczniów gimnazjów oraz klas VII-VIII szkół podstawowych, polegała na rozwiązaniu testu opracowanego na podstawie kalendarium zbrodni katyńskiej zamieszczonego na stronie Federacji Rodzin Katyńskich oraz biogramów sylwetek, ofiar z regionu piotrkowskiego zamieszczonych na stronie Muzeum Katyńskiego w Warszawie: 

Bolesława Adamowicza – ur. w Żytnie,

Tadeusza Rozpędek - ur. w Dziepółci,

Antoniego Gołębskiego – ur. w Piotrkowie.